środa, 23 kwietnia 2014

Sukces Jamniczanek

W sobotę 5 kwietnia- zespół Jamniczanki zajął II miejsce na XXVI Wojewódzkim Konkursie Ludowe Obrzędy i Zwyczaje w Giedlarowej (w przeglądzie brało udział 21 zespołów).  Otrzymał tym samym nominację do wzięcia udziału w 30 -tym Jubileuszowym Sejmiku Wiejskich Zespołów Teatralnych w Bukowinie Tatrzańskiej, który  odbywać się będzie w dniach 28-29 czerwca 2014.
Zespół prezentował premierowe widowisko pt.: "Oj pranie, pranie", które obraca się wokół dość codziennego zwyczaju- prania w rzece. Scenariusz do widowiska zespół ułożył wspólnie z opiekunem  na podstawie wywiadów z najstarszymi mieszkańcami regionu .
Oto w słoneczny dzień schodzą się nad brzeg Łęgu procki: Rózia Jędrzejowo z synem, Michałowo, Marysia oraz Jagna z córkami. Sprzyjająca pogoda ściąga nad rzekę również rybaka ("który nie mógł z babami w chałpie wytrzymać") oraz gospodynię, która pasie bydełko na przyrzecznych pastwiskach.
Okoliczność ta sprzyja rozmowom, żartom, plotkom i śpiewom. Wykonawcy czynią  z tej codziennej scenki- barwne, ciekawe i niezwykle zabawne  widowisko. Choć całość obraca się wokół dość dowcipnych anegdot, nie brak w przedstawieniu także przyziemnych , z życia wziętych ludzkich dramatów. W widowisku zawarte są też elementy ludowej demonologii i zwyczajów dorocznych. Głównym celem spektaklu jest  odtworzenie zwyczaju prania w rzece, wykorzystanie starych rekwizytów oraz przypomnienie paru  zwyczajów z regionu grębowszczyzny.

Serdecznie gratulujemy zespołowi tak zaszczytnego wyróżnienia!
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.