ZESPÓŁ JAMNICZANKI


Zespół Jamniczanki powstał w 1980 r. z inicjatywy ówczesnej pracownicy GOK-u w Grębowie Aliny Szymczyk, która przez dwa lata sprawowała nad nim opiekę. Zespół zadebiutował w Janowie Lubelskim, gdzie zakwalifikował się na Ogólnopolski Przegląd Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą. Zajął tam bardzo dobre V miejsce. Następnie zespół występował na różnych imprezach okolicznościowych  środowiska jak: Dzień Matki, Zapusty, Dożynki itp. Brał udział w licznych konkursach organizowanych przez Wojewódzki Dom Kultury w Tarnobrzegu.Corocznie bierze udział w przeglądach gminnych, rejonowych, wojewódzkich i ogólnopolskich. Od 1986 r., opiekę nad zespołem przejęła Zofia Drelich (obecnie członek zespołu). Od tegoż roku Jamniczanki wprowadziły do swego repertuaru widowiska obrzędowe. Scenariusze do tych obrzędów układają wspólnie po uprzedniej konfrontacji z najstarszymi mieszkańcami regionu. Zespół posiada w swoim repertuarze: "Międlenie i przędzenie lnu", "Tłuczenie prosa w stępie", "Pieczenie chleba", "Wigilię", "Darcie pierza", "Swaty", "Kiszenie kapusty" i inne.
1 kwietnia 1996 r., przed kamerami stalowowolskiej telewizji Jamniczanki  przedstawiły "Wicie Palmy Wielkanocnej".Opowiadały przy tym całą jej historię. Zespół jest laureatem wielu nagród i wyróżnień m.in.Ogólnopolskiego Sejmiku Teatrów Wsi Polskiej w Tarnogrodzie i Międzywojewódzkiego Sejmiku Wiejskich Zespołów Teatralnych
w Bukowinie Tatrzańskiej gdzie jury oceniło zespół następująco: "Widowisko [...] uwodzi widza nieszablonowym podejściem do bardzo prozaicznej czynności. Dobre aktorstwo, ekspresyjne i wyraziste przenika przez wszystkie sceny przedstawienia. Aktorzy przez swoje kreacje za każdym razem wnoszą coś nowego dopełniając sytuacyjnie przebieg akcji. Zespół odznacza się spora wyobraźnią , doświadczeniem  oraz konsekwencją w logicznym zamknięciu całości widowiska." 
Jamniczanki to zespół śpiewaczo- obrzędowy.  W jego skład wchodzą: Leokadia Drozd, Helena Kułaga, Helena Kułaga, Marta Stępień, Emilia Trybel, Dorota Wilk, Zofia Drelich, Andrzej Rutyna i Janusz Sar. Obecnie opiekę nad zespołem pełni instruktor Joanna Brak-Głowala.

Kontakt z zespołem:
nakredensie@gmail.com
tel. 15 811 27 11
Zespół na "Powiatowym Pikniku Folkloru" 2012 r.
Zespół na Sejmiku w Bukowinie Tatrzańskiej
Otwarcie boiska wielofunkcyjnego w Jamnicy
Widowisko pt.: "Kiszenie Kapusty"
Wyjazd do Bukowiny


Spektakl "Oj pranie, pranie"


"Przychodzi baba do lekarza"






Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.